Wpisy z Luty 2013

Historia herbaty

Kategoria: Herbata, Historia

Historia herbaty Według większości źródeł herbata pochodzi z Chin i stamtąd rozprzestrzeniła się na cały świat. W Chinach istnieje nawet Święta Księga Herbaty. Z wielkich Chin kolejno została w IX wieku przywieziona do Japonii, gzie rozwinęła się zupełnie inna tradycja jej picia. W Chinach od regionu kraju zależy sposób i rytuał parzenia herbaty, natomiast w Japonii jest on określony w Drodze Herbaty, która stanowi swoisty rodzaj sztuki. Kolejno herbata docierała do Mongolii, Tybetu, a w XVI wieku odkryli ja Rosjanie podczas kontaktów handlowych z Chińczykami. Jednak tak naprawdę to herbata dotarła do Europy za sprawą Holendrów. W Polsce dość późno odkryto herbatę i najpierw uważano ją za zioło lecznicze. W tamtych czasach herbata była droga więc pito ja jedynie u króla i szlachty. Do osławionej z herbaty Anglii dotarła ona dopiero w XVII wieku, głównie z Indii i tam właśnie rozwinął się najsłynniejszy europejski rytuał picia herbaty. Ciekawostką może być to, że w Mongolii jako jedynym kraju na świecie herbata stanowiła środek płatniczy w handlu. Picie herbaty to nie tylko zaspokajanie pragnienia, bowiem można pić herbatę w celach leczniczych. Herbata posiada w sowich właściwościach cechy bakteriobójcze, ma słabe cechy moczopędności, pomaga przy biegunkach. Herbata wpływa pozytywnie na ludzki umysł, odpowiednio zaparzona może pobudzać, orzeźwiać, gasić pragnienie i usuwać zmęczenie lub odwrotnie uspokajać, relaksować, wyciszać zmysły, usuwa ból głowy. Jej lecznicze właściwości doceniane są od wieków, herbaty wypłukują z organizmu toksyny i oczyszczają go. Jednak należy uważać bo mogą tez wypłukiwać korzystne składniki odżywcze, np. żelazo więc należy herbatę pić z umiarem i raczej nie w czasie posiłku. Niewiele osób wie, że w herbacie jest fluor zapobiegający próchnicy ale przyjmowanie go w nadmiarze jest szkodliwe. Także zbyt długie parzenie herbaty powoduje, że ma ona bardziej negatywny niż pozytywny wpływ na ciało człowieka. Biała herbata nazywana eliksirem młodości jest określana tym mianem z powodu dużej ilości przeciwutleniaczy i specjalnego pozytywnego wpływu na wiele chorób. Warto więc pić herbatę ale najpierw poczytać co i jak parzyć by uzyskać jak najlepsze rezultaty.

Akcesoria do parzenia herbat

Kategoria: Herbata

Akcesoria do parzenia herbat Jest kilka sposobów na to aby zaparzyć doskonałą herbatę, służą nam do tego takie przybory jak: czajniczki, zaparzacze, podgrzewacze, sitka. Czajniczki: są najczęściej używane do parzenia, aby herbata była idealna w smaku nie powinno się jej zaparzać z ceramicznych i plastikowych czajniczkach, gdyż zmieniają one jej niepowtarzalny oryginalny smak. Przed zaparzeniem powinno się podgrzać wnętrze czajniczka np. wlewając wcześniej gorącą wodę a dopiero potem nasypać herbatę i zalać. Ważną rolę odgrywają również kształty czajniczków najlepiej jeśli są one pękate, okrągłe wtedy listki cudownego naparu mogą swobodnie nasiąkać i tworzyć cudowną esencję. Zaparzacze: to czajniczki które mają w środku siteczko na herbatę która cały czas się moczy i powoli rozpływa się po czajniczku, zaparzacz czyli to siteczko powinno być możliwie jak największe aby liście mogły swobodnie się rozwijać. Podgrzewacze: stawiamy na nich czajniczki z naparem pod spód wkładamy wkład ze świecy a płomień ma za zadanie utrzymywać stałą temperaturę herbaty. Należy jednak pamiętać aby nie zostawiać pustych czajniczków mogą pęknąć. Sito: Najlepsze są te największe bo mogą się na niech swobodnie rozwijać liście a w konsekwencji wypłukiwać ich cudny aromat i smak.

Caffe latte

Kategoria: Historia, Kawa

Caffe latte Kawa to absolutnie odrębny rozdział w restauracyjnych kronikach. Znanych jest wiele zarówno kawowych ziaren, jak i dodatków – począwszy od mleka, śmietanki, cukru aż po słodkie syropy i przyprawy. Kawa zachwyca smakiem, pobudza i orzeźwia, jest doskonałym zwieńczeniem każdego dania, zarówno lunchu jak i kolacji przy świecach. Jedzenie w restauracji może zmęczyć ilością i obfitością, warto zatem po zakończeniu obiadu zrelaksować się przy filiżance aromatycznego płynu. Caffe latte to kawa z mielonych ziaren, silna i esencjonalna, podawana w duża ilością mleka i pianką w charakterystycznych, smukłych szklankach z grubego szkła, ze spodeczkiem i wydłużoną łyżeczką. Popularne jest dołączanie różnych dodatków by uatrakcyjnić jej smak, polepszyć walory aromatyczne i doznania dla podniebienia. Kawa rozpieszcza jej wielbicieli, słodki zapach subtelnie pieści nozdrza, aromatyczny płyn rozlewa się w ustach przyjemnie drażniąc ślinianki i zniewalając smakiem. Doskonale smakuje w duecie z kruchym ciastkiem bądź czekoladą.

Latte marchiato

Kategoria: Historia, Kawa

Latte marchiato Latte marchia inaczej potocznie nazywane „brudne mleko” to kawa, która powstaje dzięki powolnemu dolaniu kawy espresso (różne rodzaje) do mleka, która ma warstwę piany, trzeba to robić bardzo delikatnie a najlepiej lejąc po ściance jak piwo . Jeśli zrobimy to precyzyjnie otrzymamy trzy warstwy, to jest: na samym dole mleko po środku espresso a uwieńczona będzie piana ze śmietany można posypać ją lub udekorować podobnie jak kawę cappuccino wiórkami czekolady, kakao, imbirem czy wanilią itd. Można również polewać ją syropami smakowymi tworząc nowe harmonijne współ grające ze sobą smaki. Podawana powinna być w przezroczystej wysokiej szklance wolno ją pić przez słomkę nawet jest to zalecane. Należy do drogich kaw w menu restauracji i kawiarni. Nadaje się również dla dzieci bo zawiera mało kofeiny, gdyż głównym jej składnikiem jest mleko. Jest znana we Włoszech Hiszpanii, a ostatnio robi się coraz popularniejsza w naszym kraju. Piją ją ludzie młodzi ale ma też swoich zwolenników wśród środowiska osób starszych.