Wpisy z Grudzień 2012

Parzenie

Kategoria: Herbata, Parzenie

Parzenie Sposób parzenia herbaty zależy od jej gatunku i efektu jaki chcemy uzyskać. Czarną herbatę należy zalać wrzątkiem i parzyć do pięciu minut, bo po tym czasie herbata robi się gorzka. Zielonej herbaty nie zalewamy wrzątkiem ale po chwili od zagotowania i parzymy do około 3 minut by uzyskać napój pobudzający a dłużej by otrzymać napój relaksujący i uspokajający. Biała herbatę należy zalać wodą o temperaturze 85 stopni a żółtą 90 stopni. Większość herbat można parzyć kilkukrotnie, mówi się nawet, że kolejne zaparzanie daje lepszy efekt. Herbatę pu erh można parzyć dowolną liczbę razy bo za każdym razem oddaje inne cenne składniki. Natomiast typ oolong należy zaparzać w bardzo dużych dzbankach bo składa się ona z nie pokruszonych liści i to ważne by całe się rozwinęły. Niezwykły sposób zaparzania herbaty przetrwał od wieków w Mongolii i Tybecie. W Mongolii zieloną herbatę gotuje się w mleku, dodając tłuszcz zwierzęcy, mąkę i sól a czasami nawet krew. Natomiast w Tybecie herbata gotuje się w wodzie ale potem także dodaje się mleko i sól. Oczywiście do parzenia odpowiedni musi być też smak wody bo to on warunkuje uzyskanie udanego naparu. Do przygotowania idealnej herbaty potrzebne są odpowiednie akcesoria, nie tylko technicznie konieczne do procesu parzenia ale także stwarzające wyjątkowy klimat picia herbaty, celebrowania spotkania przy tym napoju. Do przechowywania herbat najlepsze są puszki lub ceramiczne pojemniki. Do parzenia potrzebne są zaparzacze- metalowe, bambusowe lub papierowe, naczynia- dzbanki, czajniczki, filiżanki, czarki i kubki. Są także narzędzia do zadań specjalnych jak na przykład miotełka do ubijania herbaty wykonana z bambusowego drewna. Do parzenia herbaty yerba mate są takie narzędzia specjalne jak matero (rodzaj naczynia) i bombilla (rodzaj długiej łyżeczki). Z kolei w rytuale japońskim parzenia herbaty potrzebne są specjalny żeliwny czajnik i czarki do picia. Odpowiednio potrzebne jest tez palenisko, a dla współczesnych kuchenka do zagotowania wody a nawet czajnik elektryczny lub samowar. Wszystko zależy od jakości herbaty jaką parzymy. Przyda się także termometry do sprawdzenia odpowiedniej temperatury wody, łyżeczki, podstawki. A samemu podaniu herbaty towarzyszyć może podanie ciastek, ciasta lub innych słodyczy, podanie cytryny lub mleka i cukru.

Herbaciane kraje

Kategoria: Herbata

Herbaciane kraje Pierwszym skojarzeniem w Polsce jaki kraj jest typowo herbaciany to Indie, a przecież największym producentem herbaty są Chiny, które maja długowieczną tradycję jej uprawy, zbioru i zaparzania. To Chiny są największym importerem herbaty na cały świat, choć niektórzy twierdzą, że najlepsza czarna herbata zawsze jest z Indii. Najsłynniejsza tradycje picia herbaty mają Anglicy u których popołudniowa herbata o piątej jest rytuałem, wręcz narodowym. W Chinach produkuje się herbaty, które Europa odkrywa dopiero od kilkunastu lat: zielone, białe, żółte. Kiedyś nie do pomyślenia było, że jest inna herbata niż owocowa i czarna. Inne kraje słynące z upraw to Sri Lanka, Kenia ( gdzie uprawia się czerwonokrzew na rooibos), Indonezja, Turcja, Wietnam i Japonia. Na świecie obecnie spożywa się tony herbaty rocznie, w wielu krajach jest to obowiązkowy napój do każdego posiłku i towarzyskich spotkań, w innych cieszy się mniejszą popularnością przegrywając z kawą i zimnymi napojami. Celebrowanie picia herbaty w takich krajach jak Turcja, Maroko, Chiny, Japonia, Mongolia to wyraz podtrzymywania kontaktów międzyludzkich i silna potrzeba podkreślenia, że bycie razem z innymi ludźmi wymaga czasu, skupienia tak jak wymaga go picie herbaty.

Espresso i Cappuccino

Kategoria: Kawa

Espresso i Cappuccino „Domem” Espresso są Włochy bardzo popularne jest też w Hiszpanii, Argentynie i coraz częściej spotyka się ją w krajach południowej Europy. Powstaje dzięki dużemu ciśnieniu powstającemu w expresie (idealnie to 8 Bara), polega to na wtłoczeniu wody do środka kompozycji kawowej. Można ją zrobić również w specjalnych czajniczkach stawianych na gazie, gdzie również powstaje w/w ciśnienie. Podajemy ją w małych filiżaneczkach, przykrywana jest warstewka cienkiej, ciemnej bardzo aromatycznej pianki. Zazwyczaj nalewamy ją do połowy filiżanki, najlepiej smakuje nie słodzona wtedy można poczuć jej nadzwyczajny smak i aromat, ale nie którzy wolą ją posłodzić, według uznania można także podawać ją z dodatkiem czekoladowych wiórków, kakao, wanilii a także cynamonu, imbiru itd. Natomiast kiedy do espresso dodamy spienione mleczko to powstanie cappuccino również bardzo smaczne. Espresso jest coraz popularniejsze na całym świecie turyści mogą ja smakować w pięknych kawiarenkach a niekiedy nawet być świadkami jej powstawania. Cappuccino tak jak Espresso wywodzi się z Włoch. twierdzi się iż kolor tej kawy pochodzi od koloru habitów które nosili mnisi zwani kapucynami stad też i jej nazwa. Kawę tą można serwować z lodami kakaowymi lub śmietankowymi w skład jej wchodzi 1/3 espresso 1/3 mleka i 1/3 piany mlecznej. Najlepiej smakuje z samiutkiego rana z dodatkiem francuskich rogalików delikatnych i chrupiących. Aby powstała idealna espresso jest wlewane do dużej filiżanki a następnie uzupełniane świeżmy mlekiem do górnej krawędzi a potem dekoruje się je według uznania kakao, wiórkami czekolady lub jak wcześniej wspomniane dodaje się jedną gałkę lodów. Pijemy ją na ciepło jak i zarówno na zimno. Cappuccino produkuje wiele znanych firm np. Milano, Venezia, MokaCremo i wiele innych, producenci prześcigają się w wymyślaniu nowych smaków abyśmy mogli z pasja delektować się jej delikatnym smakiem i jakże cudownym zapachem. Wymyślono także malutkie opakowania z tym specyfikiem takie na jedną filiżankę aby zawsze można było mieć ją pod ręką i aby się nią delektować w pracy w domu czy na wakacjach.

Zielona herbata

Kategoria: Herbata

Zielona herbata Herbata zielona zyskuje w Polsce coraz szersze grono zwolenników i wielbicieli, niektórzy wręcz zaprzestają picia popularnej niegdyś czarnej herbaty na rzecz zielonej. Zielona herbata ma więcej witamin w sobie i lepiej oddziałuje na organizm niż tradycyjna czarna. Zielona herbata z pierwszego parzenia pobudza i uaktywnia do działania a z drugiego i trzeciego uspokaja. Najlepsze zielone herbaty pochodzą z Chin i Japonii i mogą zawierać dodatki różnych owoców i przypraw. Obecnie można znaleźć w sklepach zieloną herbatę ekspresową w torebkach ale by rzeczywiście odkrywać smaki zielonego napoju życia warto sięgać po specjalne gatunki w formie liści i to kupowane w najlepszych herbaciarniach. Parząc zielona herbatę trzeba sobie cały czas przypominać by nie zalewać jej wrzątkiem bo taki zwyczaj pokutuje w większości polskich domów. Zielona herbata to ta której liście od razu zostały poddane suszeniu a nie jak w przypadku czarnej najpierw fermentacji. Znana i również popularna w Polsce jest japońska zielona herbata przemieszana z ziarnami uprażonego ryżu zwana Genmaicha. Z pewnością zielone herbaty będą coraz lepiej znane i bardziej lubiane przez Polaków, którym czarny smak już powszedniał.