Wpisy z Listopad 2012

Kubek

Kategoria: Historia, Inne napoje

Kubek Kubek jest to przedmiot gliniany. Oczywiście można również spotkać kubki porcelanowe, ale one nalezą do rzadkości. Kubek to rodzaj masywnego naczynia służącego w głównej mierze do przechowywania w nim rożnego rodzaju płynów. Wyglądem kubek zbliżony jest do szklanki, ponieważ ma podobny kształt średnicę oraz uchwyt do trzymania. Kubek jednak ma pewną specyficzną cechę mianowicie jest on wykonany z grubego materiału i bardzo izoluje ciepło oznacza to ze, gdy nalejemy do niego gorącej wody dłużej utrzyma ona swoją temperaturę, ponieważ kubek nie ma cienkiej ścianki i całe ciepło w nim zostaje. `Kubek może służyć jako naczynie do picia, ale nie tylko, ponieważ jest ona tak duża ze z łatwością można go stosować jako środek zastępczy zamiast wazonu. Kubek w zasadzi może pełnić w naszym domu każda funkcję, ponieważ jest naczyniem, które można dostosować nawet sadzić w nim małe roślinki, jeśli tylko odpowiednio go do tego celu zaadoptujemy. Poza tym jest to bardzo łatwy w utrzymaniu czystości, co dodatkowo daje mu przewagę nad produktami szklanymi. Mleka jest to produkt uzyskiwany od krowa, czyli jest pochodzenia zwierzęcego. W wyniku przeprowadzenia wielu czynności zostaje ono oczyszczone i dystrybuowane na cały kraj. Należy pamiętać ze mleko jest bardzo zdrowym płynem, ponieważ zawiera bardzo duże pokłady białka, dlatego tez tak często jest zalecany w diecie małych dzieci, ponieważ ich układ kostny jest dopiero fazie, elstycznienia się i dla rozwoju kości potrzebne są duże pokłady białka. Mleko wpływa równie dobrze na nasze samopoczucie, ponieważ może być stosowany jako środek na sen. Mleko uspokaja i łagodzi stresy, dzięki czemu szybciej zasypiamy. Mleko można pić w zasadzie z każdego pojemnika jednak najlepszym do tego celu jest kubek. Kubek ma zazwyczaj większą objętość od szklanki. Co prawda jest ona bardziej masywny i ciężki, ale za to bardziej odporny na czynniki zewnętrzne oraz urazy mechaniczne? Dzieci zazwyczaj wybierają ten rodzaj narzynka, ponieważ jest on bogato zdobiony i kolorowy. Mleko przechowywane w nim dłużej zachowa swoja właściwa temperaturę, co jest dość ważne.

Rozpuszczalna

Kategoria: Kawa

Rozpuszczalna Nie! Zawiera duże ilości niklu co prawda nikiel jest potrzebny w organizmie i pełni ważne funkcję ale jago nadmiar jest niezdrowy. Dlatego osoby które piją jej dużo mogą być narażone na uszkodzenia błon śluzowych a nawet powstawanie komórek nowotworowych. Kawa rozpuszczalna należy do grona najszybszych w przygotowaniu. Po prostu nasypujemy ją do filiżanki i zalewamy wrzątkiem a potem to możemy się już nią delektować. Jedną z najbardziej znanych firm proponującą kawy rozpuszczalne to Thibo mają kilka odmian które różnią się głębokością smaków: Kawa Thibo Family, Classic. Thibo Famili Mild, Thibo Gold mają wielowymiarowe smaki. Dostępne są różne opakowania od takich malutkich na jeden raz do większych starczających nam na kilka tygodni. Innymi znanymi producentami są Nescafe, Woseba, Prima, Astra i inne. Kawa rozpuszczalna jest jedną z najbardziej trudnych to wytworzenia gdyż do jej powstania potrzebne są skap likowane procesy technologiczne składające się z wielu etapów, dlatego jest dość droga.

Pozytywne i negatywne właściwości kawy

Kategoria: Kawa, Parzenie

Pozytywne i negatywne właściwości kawy Niektórzy naukowcy uważają, że kawa spożywana w rozsądnych ilościach posiada właściwości pobudzające i lecznicze. Na krótki okres podwyższa pamięć krótkotrwałą oraz poziom IQ. Podobno zmniejsza ryzyko zachorowania na marskość wątroby. Ułatwia koncentracje oraz ma pozytywny wpływ na układ krążenia. Może pomóc zwiększyć tempo przemiany materii oraz pomaga zmniejszyć zmęczenie mięśni. Może także zmniejszyć ryzyko zachorowania na choroby układu pokarmowego. Prócz właściwości leczniczych jest powszechnym elementem spotkań towarzyskich. Spotkania przy kawie i ciastku są elementem życia codziennego, zarówno towarzyskiego jak i biznesowego. Znacznie przyjemniej jest rozmawiać o czymkolwiek przy filiżance aromatycznej kawy, umilić sobie trudny życia codziennego czy monotonną prace, a także czerpać radość z samego jej parzenia w lubiony sposób wąchając jej specyficzny aromat. Kawa potrafi dać radość, przyjemność i poprawę samopoczucia. Tą używką większość z nas rozpoczyna swój każdy nowy dzień. Jak wszystko, co jest przez nas spożywane w nadmiernych ilościach, tak nadmiar kawy może powodować negatywne skutki dla organizmu człowieka. Wypicie zbyt dużej ilości kawy może powodować ogólne rozdrażnienie, niepokój i nerwowość. Może działać próchniczo twórczo oraz powodować żółknienie zębów (podobnie z resztą jak herbata). U niektórych nadmiar wypijanej kawy może zwiększyć ryzyko ataku serca (zwłaszcza u osób z wolniejszymi procesami metabolicznymi) oraz inne choroby serca. Natomiast ze względu na swoje pobudzające właściwości u niektórych powoduje problemy z zasypianiem. Dlatego też nie zaleca się picia kawy w godzinach wieczornych. Kawa może mieć również wpływa na podniesienie poziomu cholesterolu. Nie zaleca się również na pozwalanie picia kawy zbyt młodym ludziom, który i tak, z uwagi na swój wiek i burzę hormonów są znacznie bardziej pobudzeni niż przeciętny dorosły człowiek. Pomimo tak dużych zagrożeń jest to napój bardzo powszechny i ogólnie dostępny, traktowany bardziej jak używka.

Barista

Kategoria: Kawa, Parzenie

Barista Barista jest osobą, która zajmuje się wyrabianiem, parzeniem oraz podawaniem kawy. W języku polskim oznacza „kawiarka”. Jako ciekawostkę należy uznać, że organizowane są kursy dla basistów. Osoba taka potrafi rozpoznawać gatunki kawy, umie tę kawę przyrządzić, zadbać o ekspres do kawy, a także należycie tę kawę klientowi podać. Posiada również umiejętność rozróżniania gatunków mleka, jakie do kawy się podaje. W niektórych miejscach czy regionach świata podawanie kawy stało się rytuałem, chociaż w mniejszym stopniu niż tradycja podawania sake w Japonii. Najprzyjemniej pija się kawę w miejscach specjalnie do tego wyznaczonych, czyli w kawiarniach. Mamy wtedy pewność, że zostaliśmy obsłużeni fachowo, przez kompetentnego pracownika, że produkt, który nam podano jest najwyższej jakości. Oczywiście nie mam na myśli klasycznych i popularnych kafejek, gdyż w takich miejscach kawa jest traktowana jako zwykły napój: tak samo jak sok czy herbata. Nie jest to rozkosz dla fanatycznego wielbiciela kawy. Jak miło jest rozpocząć dzień od filiżanki ulubionej kawy. Ten napój towarzyszy nam praktycznie od rana. Wspomniana wyżej pierwsza filiżanka, zaparzona po wstaniu z łóżka stawia na nogi i zachęca do jakiegokolwiek działania. Z reguły kolejną kawę wypija się po przyjściu do pracy. To tak, jakby rozpocząć kolejną część dnia. W końcu życie zawodowe zdecydowanie różni się od tego, prywatnego. Część z nas ma różnego rodzaju przyzwyczajenia związane z piciem kawy: niektórzy piją ją o ściśle określonych porach, w przypadku wystąpienia konkretnych czynników zewnętrznych czy okoliczności, a jeszcze inni piją kawę wyłącznie dlatego, że im smakuje. Wszystko jest zależne od indywidualnego podejścia każdego człowieka. Plotkujemy z koleżanką o przystojnym sąsiedzie z trzeciego piętra i oczywiście popijamy kawę. Rozmawiamy ze swym partnerem o najważniejszych sprawach, dotyczących nas dwojga, załatwiamy sprawy służbowe. Przyjmuje się, że kawa ułatwia kontakty międzyludzkie, przełamuje tak zwane pierwsze lody.